Fine dining to pojęcie znane wśród restauratorów i miłośników kuchni, jednak może ono brzmieć nieco egzotycznie dla przeciętnej osoby, która nie ma na co dzień styczności z branżą gastronomiczną. W poniższym artykule przybliżamy ten tajemniczo brzmiący termin, który z pewnością zainteresuje smakoszy wytwornego jedzenia.
Fine dine – co kryje się pod tym pojęciem?
Na samym początku trzeba zaznaczyć, że próżno szukać jednej, słusznej definicji fine diningu. Każdy z najwybitniejszych szefów kuchni określa to zjawisko w nieco inny sposób. Możemy jednak wyróżnić kilka cech wspólnych każdej z tych interpretacji. Fine dining to specyficzny rodzaj serwowania potraw – wiąże się on przede wszystkim z podawaniem wielu małych porcji różnych dań, stworzonych z najwyżej jakości składników przez szefów kuchni, których można nazwać artystami i wizjonerami. Łączą oni bowiem niekonwencjonalne produkty, smaki, aromaty, przyprawy i przyrządzają z nich niespotykane dania, przybierające niezwykłe formy oraz tekstury. Oprócz samego smaku i wyglądu posiłków istotną częścią fine diningu jest niepowtarzalna atmosfera, polegająca na wspólnej celebracji oraz profesjonalna obsługa kelnerska.
Cechy fine diningu – co go wyróżnia?
Poniżej przedstawiamy wyróżniki fine diningu, po których poznasz ten niezwykły sposób przygotowywania, serwowania i spożywania posiłków.
- Karta dań
Menu w restauracji fine diningowej albo na wydarzeniu, promującym tę koncepcję, składa się zwykle z kilku pozycji, opartych na sezonowych produktach. Najczęściej szefowie kuchni starają się także, aby proponowane potrawy były przygotowane z lokalnych produktów, pochodzących od miejscowych rolników i producentów żywności. Doświadczone w fine diningu lokale, posiadają często własne uprawy (np. ogródki warzywne) oraz nawiązują kontakt ze sprawdzonymi dostawcami. Z racji niewielkich porcji, każdorazowa celebracja posiłków w formie fine dine, wiąże się z możliwością spróbowania rozmaitych połączeń smakowych. Standardowo, do menu degustacyjnego restauracje oferują wyselekcjonowaną przez sommeliera kartę win.
- Szef kuchni
Szefowie kuchni, specjalizujący się w fine dine, to osoby z ogromnym doświadczeniem, które niejednokrotnie miały okazję rozwijania i doskonalenia swoich umiejętności w różnych częściach świata. Przygotowanie menu dla konkretnej restauracji wymaga czasem od kucharza odbycia dalekiej podróży, aby na miejscu zaprezentować kilka swoich popisowych dań. Szefowie kuchni prezentują autorskie potrawy, będące rezultatem ich niezwykłej kreatywności oraz ponadprzeciętnego talentu i wyczucia smaku.
- Serwis
Sposób podawania potraw w restauracji fine dine jest wyrafinowany, a obsługę gości świadczą światowej klasy kelnerzy. Udając się na degustację w stylu fine dine należy jednak pamiętać, że czas oczekiwania na posiłki jest wydłużony, w porównaniu do standardowgo serwisu. Dania wymagają bowiem skrupulatnego przygotowania wielu produktów, co stanowi wyzwanie logistyczne dla szefów kuchni. Do charakterystycznych cech menu fine diningowego należy dość wysoka cena. Składają się na nią różne elementy: od jakości produktów, poprzez koszty wynagrodzenia kucharzy, kelnerów, aż po ekskluzywne wnętrze restauracji.
- Atmosfera
Podniosła atmosfera celebracji jest kluczowa dla kuchni w stylu fine dine. Aby ją osiągnąć, restauracje dbają o najwyżej jakości, gustowne wyposażenie wnętrza oraz nienaganną obsługę. Wszystko po to, by goście czuli się wyjątkowo, a cała ich wizyta w restauracji przebiegała w poczuciu komfortu. Kelnerzy dokładnie objaśniają skład dań oraz przekazują istotne informacje od kucharzy. Nie bez znaczenia jest także muzyka oraz oświetlenie wnętrza, które dopełniają osobliwe doświadczenie fine diningu.