Szkło jest jednym z najpowszechniejszych materiałów o bardzo szerokim zastosowaniu. Ze względu na to, że jest tworzywem dostępnym w różnorodnych formach, z powodzeniem wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad mnogością rodzajów i sposobów zastosowania tego cennego materiału, jakim jest szkło? Dzięki temu artykułowi poznasz najważniejsze informacje na ten temat.
Rodzaje szkła
Szkło hartowane
Ten rodzaj szkła cechuje się zwiększoną wytrzymałością na usterki i ryzyko rozbicia, a także jest odporny na działanie wysokich temperatur. Wszystko za sprawą odpowiedniej obróbki termicznej, dzięki której szkło przy ewentualnym stłuczeniu nie rozpada się na duże, ostre elementy, ale rozprasza się na drobne kawałki. Z tego powodu szkło hartowane wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji mebli narażonych na duże obciążenia (np. blat stołu). Często okazuje się, że mebel zabezpieczony tego rodzaju materiałem otrzymuje dodatkowy element dekoracyjny. Co więcej, materiał ten coraz częściej wykorzystuje się do produkcji naczyń. Za przykład mogą posłużyć szklanki Arcoroc, które dzięki szkłu hartowanemu cechują się wysoką wytrzymałością. Mimo pozornie delikatnego wyglądu takich szklanek proces hartowania sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Szkło sodowe
Bywa nazywane również szkłem zwykłym. To bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj szkła, który zauważyć można w każdym domu, ponieważ znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Szkło sodowe wykorzystywane jest bowiem głównie do produkcji przedmiotów codziennego użytku, np. naczyń, butelek, słoików, szklanek i innych szklanych akcesoriów, które z łatwością znaleźć można w każdej kuchni. Ponadto z tego rodzaju szkła produkuje się szyby okienne.
Szkło float
Szkło float to materiał najczęściej wykorzystywany w zakładach szklarskich. Jego zaletę stanowi przede wszystkim fakt, że jest gładkie i przezroczyste. Wyróżnia się delikatną, zielonkawą barwą, która widoczna jest szczególnie na oszlifowanych krawędziach szkła. W tym przypadku działa zasada: im grubsze szkło, tym barwa ta jest łatwiej zauważalna. Tego rodzaju szkło używane jest do produkcji m.in. drzwi, ścian prysznicowych, paneli, półek i lad, gablot, schodów czy balustrad.
Szkło klejone
Jest to specyficzny rodzaj szkła, składający się z kilku warstw, pomiędzy którymi umieszcza się specjalny, przezroczysty laminat. Dzięki temu tworzywu szkło wykazuje właściwości podobne do szkła hartowanego: również jest bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto dobrze przepuszcza światło, nie rozpryskuje się po rozbiciu, dlatego wykorzystuje się je, np. do produkcji okularów ochronnych czy szyb samochodowych.
Szkło trawione
Cechuje się jednolitą, matową powierzchnią. Efekt ten porównywany bywa do satyny. Oprócz tego zapewnia wysoką przepuszczalność światła i zadowalającą jakość wizualną. Z tego względu szkło trawione znajduje swoje zastosowanie w produkcji m.in. drzwi, szklanych blatów, kabin prysznicowych czy mebli (szafki, stoły, gabloty).
Ponadto na rynku znaleźć można szkło ornamentowe czy szkło antisol, czyli materiały pełniące w pierwszej kolejności funkcję dekoracyjną. Dzięki ciekawej formie często wykorzystywane są jako elementy ozdobne w meblach czy drzwiach. Jak widać zatem, szkło można wykorzystać na wiele sposobów. Znajduje swoje zastosowanie zarówno w kuchni, np. szklanki Arcoroc, jak i w budownictwie.